A tu se pojavi novo vprašanje. Katerim certifikatom zaupati?
Ker so razmere v sodobnem poslovnem svetu krute, si vsak ponudnik prizadeva na svoj način prodati svoje izdelke. In, ker sodobni potrošnih pozna pomen certifikatov, ki jamčijo kakovost hrane, so iznajdljivi trgovci svoje izdelke opremili s sumljivimi certifikati in oznakami, ki pa nimajo nobene zveze s kakovostjo izdelkov.
Zato izobražujemo in objavljamo pomen certifikatov, ki imajo dejansko opraviti s kakovostjo hrane:
1.) Evropski BIO znak
Jamstvo, da je izdelek pridelan na ekološki način. Jamstvo torej, da pri pridelavi in obdelavi hrane ni bilo uporabljenih pesticidov, herbicidov in ostalih strupov. Od leta 2011 je znak poenoten z znakom USDA Organic, kar je poenostavilo trgovanje med ZDA, Kanado in Evropo.
Poleg tega znaka je pomembno spremljati zapis, ki priča o poreklu izdelka. Najpogosteje je pripisan eden od spodnjih:
- Eu Agriculture (kar pomeni, da je bil izdelek proizveden v Evropi)
- Non-Eu Agriculture (Kar pomeni, da je bil izdelek proizveden izven EU)
2.) Food Safety System Certification 22000
Certifikat, ki se uporablja za določanje varnosti živil in je neposredno povezan s kakovostjo v celotnem postopku obdelave. Za pridobitev tega certifikata je potrebno zagotoviti posebno skrb pri proizvodnji, transportu in skladiščenju surovin (v primeru konopljinega olja so to konopljina semena), proizvodnji olja, polnitvi olja in skladiščenju končnega izdelka. Živila, ki imajo certifikat Food Safety System Certification 22000 so pridelana na izredno visokem nivoju kakovosti.
Več na: POVEZAVA
3.) Non GMO
Več na: POVEZAVA
4.) GMP - Good manufacturing Practice
GMP je certifikat, ki se uporablja za določitev kakovosti proizvodnje. Uporabljajo ga podjetja, ki se ukvarjajo s predelavo hrane, prehranskih dopolnil, kozmetike, farmacevtska podjetja in celo podjetja iz področja biomedicine. Podjetja, ki delujejo skladno s standardi GMP svojim strankam dokazujejo, da so boljša in v kakovost vlagajo bistveno več kot ostala podjetja.
Več na: POVEZAVA