Gama-linolenska kislina (GLA) je maščobna kislina omega-6 in jo v glavnem vsebujejo rastlinska olja. Maščobne kisline omega-6 veljajo za esencialne in so potrebne za zdravje. Treba jih je vnesti s hrano, saj jih telo ne more proizvesti samo. Skupaj z maščobami omega-3 igrajo ključno vlogo pri delovanju možganov, normalni rasti in razvoju, stimulaciji rasti las in kože,vzdrževanju zdravja kosti, ravnovesju presnove ter vzdrževanju reprodukcijskih organov.
Obstaja več različnih vrst maščob omega-6, največ jih prihaja iz rastlinskih olj v obliki linolne kisline (LA), ki jo telo pretvori v GLA in nato v arahidonsko kislino (AA). Zdrava prehrana naj bi vsebovala uravnoteženo razmerje maščob omega-6 in omega-3, na katerega v sodobni družbi prevečkrat pozabljamo. Številni zdravniki opozarjajo na pogostnost vnetnih bolezni zaradi prevelika vnosa maščob omega-6 v neprimernem razmerju do omega-3.
Pravilno razmerje pri vnosu GLA je pomembno, saj se različne maščobe omega-6 obnašajo različno, na primer linolna in arahidonska kislina (AA) spodbujata vnetne procese, GLA pa jih zavira. GLA se namreč v telesu pretvori v snov DGLA, ki preprečuje vnejta. Za ta proces pa je potrebna tudi zadostna količina določenih hranilnoih snovi, kot so z magnezij, cink, vitamini C, B3, B6 itd., za kar mora poleg drugih dejavnikov poskrbeti vsak posameznik, ki želi ohraniti dolgotrajno zdravje.
Nekatere klinične raziskave kažejo, da maščobe GLA koristijo pri naslednjih težavah:
- diabetična nevropatija
- revmatoidni artritis
- alergije
- hiperkativnost / težave s koncentracijo (ADHD)
- ekcemi
- visok krvni tlak
- simptomi menopavze
- mastalgija
- osteoporoza
- predmenstrualni sindrom.
Največ GLA vsebuje olje iz različnih rastlinskih semen, nahajapa se tudi v Spirulini (modrozelena alga). Do sedaj je najbolj raziskano Svetlinovo olje.
Za ohranjanje in izboljšanje zdravja je med drugim potrebno poskrbeti za uravnotežen vnos maščob omega-3 in omega-6, pri čemer v znanstvenih krogih še vedno obstajajo nesoglasja, kaj pomeni to pravilno razmerje.
Odmerjanje in način vnosa se lahko razlikuje glede na zdravstveno stanje določene osebe, zato se je treba o tem posvetovati z izkušenim zdravnikom, še posebno pri osebah, ki že jemljejo zdravila, epileptikih, nosečnicah in drugih.
_______________________________
Besedilo je povzeto po članku Medicinskega centra univerze Maryland na spletni strani: http://www.regenerativenutrition.com/content.asp?id=64